ASPIRIN 500 mg (1 × 50fol)

Lääke
8,97 €

Tietoa tuotteesta

Vahvuus 500 mg
Pakkauksen koko 1 × 50fol
Lääkemuoto tabl
Tuotenumero (VNR) 196766
Lääkekohde Tarkoitettu ihmisille

Myyntiluvan haltija

Bayer Oy

Markkinoija

Bayer Oy, Consumer Care

Lyhyt tuotekuvaus:

Aspirin tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo (eli ASA). Aspirinia käytetään tilapäisen kuumeen alentamiseen sekä kipujen ja särkyjen hoitoon.

Käyttötarkoitus:

<p>Aspirin tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo (eli ASA). Aspirinia k&auml;ytet&auml;&auml;n tilap&auml;isen kuumeen alentamiseen sek&auml; kipujen ja s&auml;rkyjen hoitoon. T&auml;llaisia kipuja ovat mm. p&auml;&auml;ns&auml;rky, hammass&auml;rky, kuukautiskivut, lihas- ja nivels&auml;ryt ja vilustumistaudit.&nbsp;Saatavilla ovat tavallinen Aspirin-tabletti, raemuotoinen Aspirin Zipp ja Aspirin C-poretabletti.</p>

Annostelu:

<ul><li>Ota tabletti mielell&auml;&auml;n ruokailun yhteydess&auml; ja sen kanssa lasillinen vett&auml;</li><li>Aikuiset ja 16 vuotta t&auml;ytt&auml;neet 1-2 tablettia korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa</li><li>9-15-vuotiaat 1 tabletti korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa</li><li>5-8-vuotiaat 1/2 tablettia korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa</li><li>3-4-vuotiaat 1/4 tablettia tarvittaessa, korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa</li></ul>

Huomioitavaa:

<ul><li>Jatkuvaan k&auml;ytt&ouml;&ouml;n ja alle 3-vuotiaille lapsille vain l&auml;&auml;k&auml;rin ohjeen mukaan</li><li>Ei suositella ensisijaiseksi kuumel&auml;&auml;kkeeksi alle 18-vuotiaille lapsille ja nuorille</li><li>&Auml;l&auml; k&auml;yt&auml; ilman l&auml;&auml;k&auml;rin m&auml;&auml;r&auml;yst&auml; jos sinulla on ruoansulatuskanavan vaurioita tai jos taipumus verenvuotoihin</li><li>Asetyylisalisyylihappo lis&auml;&auml; vuotoriski&auml;, mik&auml; tulee ottaa huomioon kirurgisten toimenpiteiden yhteydess&auml;</li><li>Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksi&auml; tai jos k&auml;yt&auml;t muita l&auml;&auml;kkeit&auml;, varmista l&auml;&auml;kkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai l&auml;&auml;k&auml;rilt&auml;si</li></ul>

Yleiset Haittavaikutukset:

<ul><li>Yl&auml;vatsakipu, pahoinvointi, oksentelu, ruoansulatuskanavan haavaumat ja verenvuoto</li><li>Pidentynyt verenvuotoaika, jolloin haavat voivat vuotaa tavallista pidemp&auml;&auml;n</li><li>Lis&auml;&auml; haittavaikutuksia pakkausselosteessa</li><li>Katso yleisohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta l&auml;&auml;kkeenk&auml;yt&ouml;st&auml; pakkausselosteesta</li></ul>

Raskaus ja Imetys:

<ul><li>Neuvottele l&auml;&auml;k&auml;rin kanssa ennen l&auml;&auml;kkeen k&auml;ytt&ouml;&auml;, jos olet raskaana, suunnittelet raskautta tai jos imet&auml;t</li><li>Valmiste kuuluu tulehduskipul&auml;&auml;kkeisiin, joiden k&auml;ytt&ouml; voi vaikeuttaa raskaaksi tulemista</li></ul>

Linkki pakkausselosteeseen:

<p><a target="_blank" href="http://spc.fimea.fi/indox/nam/html/nam/humpil/9/178579.pdf">Tutustu t&auml;&auml;lt&auml; tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen k&auml;ytt&ouml;&auml;</a></p>